Презентація проекту «Голоси: Загублений світ»

13 листопада у приміщенні Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського відбулась презентація проекту «Голоси. Загублений світ». Його реалізує ГО «Центр культури та розвитку «Горизонт» спільно з Полтавською обласною організацією НСПУ за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, Мета проекту – за допомогою вивчення краєзнавчого матеріалу та безпосередніх експедицій Полтавщиною виявити цікавих людей, записати їхні усні історії, а також створити інтернет платформу «Голоси. Загублений світ».


Про що ці історії і ким є ці люди? Вони наші земляки, живуть в різних куточках Полтавщини. Географія різноманітна: від Другої Олександрівки Козельщанського району, крихітного села, яке ось-ось зникне з мапи Полтавщини (Марія Свячена), до містечка Опішне, язик не повертається сказати села, таке воно велике (Василь Омеляненко), від Багачки першої (Любов Шевченко) до села з чарівною назвою Квіти (Наїса Осіння). Ці люди розповідають свої невигадані історії про любов та зраду, радості та печалі, війну, голод, розруху, переселення, відбудову, а ще про щире захоплення своєю справою, творчість, життєві зустрічі, власні несподівані відкриття. «Голоси» – правдива історія рідного краю, безцінний краєзнавчий матеріал.


Ідея та координація проекту належать письменниці, журналістці Інні Дідик (Снарській):
– Давно хотіла здійснити щось подібне. Ще коли працювала в ОДТРК “Лтава”, зустріла 96-річну Парасковію Масич з Кобеляк. Тоді ми зробили дуже цікаву передачу. Вона приклад того, якою мудрою може бути проста людина. І раніше бачила (а в тележурналістиці я працюю понад 20 років), які неординарні, та, на жаль, нерозкриті особистості мешкають в нашій глибинці, загубленій, непоказній…


За той час, що ми працюємо над проектом (з березня цього року), герої “Голосів” стали нам ніби рідні. Від деяких спогадів стискається серце, хочеться чимось допомогти. Але чим? Де вони, наші спонсори?.. Хоча, знаєте, літній людині (а наші герої здебільшого похилого віку) важливо хоча б виговоритися, поділитися наболілим. Людині завжди приємна увага, що хтось її уважно вислухає, поспівчуває, потужить і порадіє разом.. Голоси «загубленого світу» (не плутати зі згубленим) не тільки драматичні, а й оптимістичні. Вони усі такі різні, зі своїми мовними особливостями, змістовним наповненням. Інколи наші герої виявляють не абияке почуття гумору, стійкість духу, в кожного є чому повчитися…


Принагідно хочу подякувати моїм колегам: Наталці Кірячок, Андрію Карпенку, Сергію Коломійцю, Ренаті Щербань. У кожного на проекті – своє завдання, але разом ми одна команда.

Герої “Голосів” різні за віком, фахом, уподобаннями. Більшість з них прості селяни (Любов Шевченко, Марія Свячена), є письменники (Юрій Роговий), колишні наукові працівники (дендролог Катерина Сич), вчителі (Уляна Демченко, Ганна Бережна), майстри народної творчості (гончар Василь Омеляненко, вишивальниця Леся Донос). Що об’єднує таких різних людей? Передусім любов до рідного краю, а також життєва мудрість, яка проситься бути почутою. Як слушно зауважила відома полтавська журналістка Інна Гончар:
– Проект «Голоси» – це українська історія від народу. Жива, емоційна, зворушлива і дуже правдива.

Під час презентації прозвучали фрагменти розповідей, демонструвалися відеоматеріали, якими наповнився і ще буде наповнятися сайт «Голоси. Загублений світ». Приємно, що присутні на зустрічі впізнавали на екрані обличчя своїх знайомих з різних куточків Полтавщини.
Керівник ГО «Центр культури та розвитку «Горизонт» письменниця Наталія Кірячок закликала присутніх на презентації вчителів до співпраці, заохочувала до пошукової роботи у себе вдома.
– Важливо, щоб саме молоде покоління, учнівська молодь підхопила справу збереження пам’яті Полтавщини. Ми сподіваємося, що й після завершення проекту «голоси» не закінчаться, «загублені світи» розшукаються, а сайт поповниться новими унікальними розповідями наших земляків. Також ми зацікавлені у співпраці з обласними та районними друкованими ЗМІ, бо не кожна людина з глибинки має доступ до Інтернету.

Інна Дідик


Центр культури та розвитку «Горизонт» спільно з Полтавською обласною організацією НСПУ за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, а також Полтавської обласної ради.